2007-07-26

Biblioteki błagają: "Znajdź mnie!"

Ostatnio nachodzi mnie ochota na zrobienie czegoś nowego i świeżego. Myślałem o tym od dłuższego czasu. Napędziło mnie również ponowne odwiedzenie tej strony, którą już pewnie wielu widziało. Dodatkowo niedawno grałem w pewną flashową przygodówkę na Newgroundsie, inspirujące ;) Mam taką jakąś wizje, ale na razie nic ponad ogólniki.

Szperając po sieci natrafiłem na pewne interesujące znaleziska, niektóre pewnie są znane. Wszyscy powinni wiedzieć, że gdzieś tam w sieci czekają na odnalezienie przeróżne biblioteki. Gdzie ona są? Od newsów (i blogów :>), przez Google, po katalogi (np. dmoz.org).

Ja dowiedziałem się nowości o OpenVG, ale niestety w kategoriach telefonów komórkowych w ramach OpenKODE :P Postanowiłem poszukać jakichś sprzętowo akcelerowanych bibliotek do grafiki wektorowej. Pomyślałem o cairo, co prawda wykorzystuje OpenGl za sprawą glitza, ale mimo wszystko nie porywa swoją prędkością (może kiedyś), więc do gier się nie nadaje. No i tu się pojawia Amanith Framework, lecz na licencji QPL co nie każdemu może się podobać. Amanith jest cross-platformowy, modularny, wykorzystujący w pełni OpenGL i zrobiono na nim chociażby Frets on Fire.

Kolejnym znaleziskiem jest biblioteka, której nie szukałem - OpenSteer. "Pomaga w konstruowaniu zachowania sterującego autonomicznymi postaciami w grach i animacjach." Demko pokazuje kółko, którego celem jest znalezienie i dotarcie do flagi, na trasie porozstawiane są przeszkody, a kółko jest ścigane przez inne kółka ;)

Fajne rzeczy można znaleźć w czeluściach sieci :) Zastrzegam, że z tymi wszystkimi pozycjami na razie tylko się pobieżnie zapoznałem. Przybywa pomysłów ;) Swoją drogą ostatnio coraz mniej wierzę w silnikologię (kolejny cios :P).

Heh, a może po prostu bym coś wreszcie skończył :P

Ostatnio przybyło Warsztatowych devBlogów, pomyślałem sobie, że przydałby się taki zbiorczy RSS z tych blogów, bo to by było po prostu wygodne. Nie wiem, czy trzeba by pisać skrypt, czy może wystarczyłoby użyć jakiegoś serwisu Elo Elo Web 2.0 ;)